Marzec w ogrodzie: przygotowanie rozsady pomidora i papryki

Pomidor i papryka to ciepłolubne warzywa, chętnie uprawiane w ogrodach i na działkach. Nasiona pomidora i papryki na rozsadę wysiewa się już w marcu. Jak przygotować rozsadę pomidora i papryki. PORADNIK

Pomidor i papryka to bardzo popularne warzywa uprawiane często w przydomowych ogródkach warzywnych i na działkach. Są to rośliny ciepłolubne i wymagają stałych warunków w okresie kiełkowania nasion, dlatego warto wcześniej przygotować ich rozsadę, by na miejsce stałe posadzić już wyrośnięte sadzonki. Podpowiadamy jak i kiedy przygotować rozsadę pomidora i papryki.

Przygotowanie rozsady pomidora i papryki: kiedy i jak siać nasiona

Rozsadę pomidora i papryki można przygotować w domu nawet na parapecie. Jako podłoże możemy wykorzystać mieszankę torfu z piaskiem w stosunku 1:1. Nasiona wysiewamy pod koniec marca rzutowo do skrzynek lub punktowo (po 2–3 nasiona) do wielodoniczek. Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi i zraszamy. Pojemniki ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Zbyt wczesny wysiew nasion i długi okres produkcji rozsady powoduje  przerośnięcie roślin, które są znacznie bardziej wrażliwe i rzadziej się przyjmują.

Przygotowanie rozsady pomidora i papryki: temperatura, światło i wilgotność

Nasiona pomidora kiełkują od 7 do 10 dni, papryki nawet do 20 dni. W tym okresie utrzymujemy temperaturę 25–28 st. C. Po wschodach temperaturę obniżamy: dla pomidora: 20-–st. C w dzień i 18–20 st. C w nocy, dla papryki: 18–20 st. C w dzień i 14–16 st. C w nocy. Siewki powinny mieć dostęp do światła słonecznego, jednak uważajmy by nie stały przy uchylnym oknie – są bardzo wrażliwe na zimne przeciągi. W takich warunkach produkcja rozsady potrwa od 6 do 8 tygodni. Pamiętajmy o utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża. W tym celu rośliny warto spryskiwać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Gdy siewki wytworzą pierwsze liście, wraz z podlewaniem stosujemy płynne nawozy wieloskładnikowe 2–3 razy w czasie wzrostu roślin (w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu).

Przygotowanie rozsady pomidora i papryki: pikowanie, hartowanie i sadzenie na miejsce stałe

Jeśli zdecydowaliśmy się na wysiew nasion do skrzynek, niezbędne będzie pikowanie siewek po wytworzeniu pierwszych liści. Rośliny delikatnie wyjmujemy z podłoża i przesadzamy do większych doniczek. Siewki w wielodoniczkach przerywamy tak, aby w jednym otworze znajdowała się tylko jedna roślina. Siewki zaczynamy nawozić, gdy mają 2–3 liście. Przed posadzeniem rośliny wymagają kilkudniowego hartowania, które polega na ograniczeniu podlewania i zwiększeniu wietrzenia. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe dopiero po 15. maja.

Warzywa z ogrodu - przygotowanie rozsady warzyw

Możemy samodzielnie przygotować rozsadę warzyw.

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com