Naukowcy chcą wykorzystać promieniowanie podczerwone jako źródło energii odnawialnej

Promieniowanie podczerwone, które jest emitowane przez każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego, może zostać wykorzystane jako źródło energii odnawialnej. Tak twierdzą fizycy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), którzy opracowali nawet koncepcję urządzeń, wytwarzających energię z podczerwieni.
Aby wykorzystać promieniowanie podczerwone jako źródło energii odnawialnej, uczeni zaproponowali urządzenia, podobne do standardowego panelu słonecznego. Z tym że panele te uwalniałyby światło podczerwone, wytwarzając energię.
Składałyby się one z dwóch płyt. Jedna z nich znajdowałaby się tuż przy powierzchni Ziemi i zasysałaby promieniowanie podczerwone wytwarzane przez naszą planetę, natomiast druga płyta, chłodniejsza od pierwszej, znajdowałaby się na tej pierwszej i emitowałaby to promieniowanie. Różnica temperatur między tymi płytami może zostać wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej.
Inne urządzenie, jakie zaproponowali naukowcy, również wykorzystuje różnicę temperatur. Pomysł zakłada opracowanie obwodu elektrycznego z elementów zawierających zawór lub diodę, które ukierunkowałyby prąd elektryczny w jednym kierunku. Niewielka antena funkcjonowałaby niczym rezystor, emitując promieniowanie podczerwone z Ziemi. Temperatura tej anteny byłaby niższa od zaworu lub diody, tworząc prąd.

W tym momencie pojawia się jednak kilka problemów. Jeden z nich dotyczy niewielkich ilości mocy, jaką udałoby się wygenerować – prawdopodobnie tylko kilka watów na metr kwadratowy w ciągu jednego dnia. Sam pomysł jest jednak interesujący i w przeciwieństwie do paneli słonecznych, generowanie prądu mogłoby się odbywać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/promieniowanie-podczerwone-moze-stac-sie-zrodlem-energii-odnawialnej, zmiany na ziemi.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com