Świeże warzywa przyszłości

Szanowny Czytelniku,

pewien młody Kanadyjczyk znalazł prosty sposób produkcji świeżych warzyw. Zamiast uprawiać je na wsi i zajmować się problemami z przechowywaniem i transportem, zakłada szklarnie na płaskich dachach dużych budynków w miastach, na przykład na hangarach i hipermarketach.

Takie szklarnie przynoszą ogromne korzyści:

————————————————————————————

Newsletter Poczta Zdrowia to bezpłatne informacje o tym, jak żyć dłużej i zdrowiej. Oprócz niego publikujemy też kompletne raporty,
w których znajdziesz najskuteczniejsze naturalne metody leczenia poszczególnych chorób i zapobiegania im.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak je otrzymać.

————————————————————————————

  • Wykorzystują miejsce, które dotąd      do niczego nie służyło. Nie zajmują więc dobrej gleby na wsiach.
  • Ze względu na to, że w miastach      temperatura jest o około 3°C wyższa, o tyle oszczędzana jest energia przy      uprawie.
  • Zakładając szklarnie na dachu już      ogrzewanego budynku, oszczędza się dodatkowe 30% energii.
  • Ogrzewanie potrzebne jest tylko      nocą, kiedy energia kosztuje najmniej.
  • Świeże warzywa można zebrać, a      następnie po prostu znieść je piętro niżej i ułożyć bezpośrednio na półce      sklepowej – oszczędza się na transporcie chłodniczym.
  • Podczas ciepłej pory roku, dzięki      respiracji roślin powstaje chłodna warstwa nad budynkami, na których      znajdują się szklarnie. Dzięki temu zaoszczędza się na klimatyzacji.

Produkty zdrowsze i smaczniejsze

Gospodarstwo Laval, najnowsze i najbardziej zaawansowane, prowadzone jest w specyficzny sposób.

Ciśnienie wewnątrz jest wyższe niż ciśnienie powietrza na zewnątrz. Owady, zarodniki i grzyby nie mogą się tam dostać. Dlatego jest to uprawa bez pestycydów i o wysokiej wydajności. Oszczędności sięgają 30%.

Warzywa obecnie sprzedawane w supermarketach i hipermarketach są zazwyczaj niesmaczne, a to dlatego, że producenci wybierają odmiany wytrzymałe w trakcie przekładania, składowania w komorach chłodniczych i w transporcie.

Poświęca się więc smak i zapach na rzecz odmian, które jak najdłużej zachowują piękny wygląd.

Dzięki zastosowaniu takich nowych szklarni – miejskich gospodarstw – niedługo znów w sklepach będą mogły pojawić się smaczne, pachnące i świeże warzywa oraz owoce.

Perspektywy na przyszłość

Obecnie w kanadyjskich szklarniach wytwarza się dziennie 800 kg świeżych produktów z jednej miejskiej farmy, co pozwala zaopatrzyć stołówki szkolne, restauracje oraz nawet ok. 2500 klientów indywidualnych tygodniowo.

Celem kanadyjskiej firmy Lufa Farms jest osiągnięcie takiej produkcji, aby warzywa i owoce docierały na talerze klientów w mniej niż 24 godziny po zbiorze. Czyli niemal tak szybko jak w czasach, gdy rolnicy samodzielnie uprawiali warzywa we własnym przydomowym ogródku.

Jest jednak fundamentalna różnica w porównaniu do tradycyjnej uprawy: te warzywa rosną na podłożu wypełnionym włóknami z kokosa oraz są podlewane i naświetlane sztucznie.

Oczywiście – w ten sposób uprawiana jest większość warzyw sprzedawanych w supermarketach. Nie zmienia to jednak faktu, że miejskim farmom bardzo daleko od tradycyjnej uprawy gruntowej, która jako jedyna zapewnia produkty zdrowe, odżywcze i smaczne.

Myślę, że jest to jednak krok w dobrym kierunku.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS: Zdjęcia miejskiej farmy możesz zobaczyć tu: http://lufa.com/fr/corporate.html

PPS: Już od 12 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 5 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statym) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com