Świeże warzywa przyszłości
Szanowny Czytelniku,
pewien młody Kanadyjczyk znalazł prosty sposób produkcji świeżych warzyw. Zamiast uprawiać je na wsi i zajmować się problemami z przechowywaniem i transportem, zakłada szklarnie na płaskich dachach dużych budynków w miastach, na przykład na hangarach i hipermarketach.
Takie szklarnie przynoszą ogromne korzyści:
————————————————————————————
Newsletter Poczta Zdrowia to bezpłatne informacje o tym, jak żyć dłużej i zdrowiej. Oprócz niego publikujemy też kompletne raporty,
w których znajdziesz najskuteczniejsze naturalne metody leczenia poszczególnych chorób i zapobiegania im.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak je otrzymać.
————————————————————————————
- Wykorzystują miejsce, które dotąd do niczego nie służyło. Nie zajmują więc dobrej gleby na wsiach.
- Ze względu na to, że w miastach temperatura jest o około 3°C wyższa, o tyle oszczędzana jest energia przy uprawie.
- Zakładając szklarnie na dachu już ogrzewanego budynku, oszczędza się dodatkowe 30% energii.
- Ogrzewanie potrzebne jest tylko nocą, kiedy energia kosztuje najmniej.
- Świeże warzywa można zebrać, a następnie po prostu znieść je piętro niżej i ułożyć bezpośrednio na półce sklepowej – oszczędza się na transporcie chłodniczym.
- Podczas ciepłej pory roku, dzięki respiracji roślin powstaje chłodna warstwa nad budynkami, na których znajdują się szklarnie. Dzięki temu zaoszczędza się na klimatyzacji.
Produkty zdrowsze i smaczniejsze
Gospodarstwo Laval, najnowsze i najbardziej zaawansowane, prowadzone jest w specyficzny sposób.
Ciśnienie wewnątrz jest wyższe niż ciśnienie powietrza na zewnątrz. Owady, zarodniki i grzyby nie mogą się tam dostać. Dlatego jest to uprawa bez pestycydów i o wysokiej wydajności. Oszczędności sięgają 30%.
Warzywa obecnie sprzedawane w supermarketach i hipermarketach są zazwyczaj niesmaczne, a to dlatego, że producenci wybierają odmiany wytrzymałe w trakcie przekładania, składowania w komorach chłodniczych i w transporcie.
Poświęca się więc smak i zapach na rzecz odmian, które jak najdłużej zachowują piękny wygląd.
Dzięki zastosowaniu takich nowych szklarni – miejskich gospodarstw – niedługo znów w sklepach będą mogły pojawić się smaczne, pachnące i świeże warzywa oraz owoce.
Perspektywy na przyszłość
Obecnie w kanadyjskich szklarniach wytwarza się dziennie 800 kg świeżych produktów z jednej miejskiej farmy, co pozwala zaopatrzyć stołówki szkolne, restauracje oraz nawet ok. 2500 klientów indywidualnych tygodniowo.
Celem kanadyjskiej firmy Lufa Farms jest osiągnięcie takiej produkcji, aby warzywa i owoce docierały na talerze klientów w mniej niż 24 godziny po zbiorze. Czyli niemal tak szybko jak w czasach, gdy rolnicy samodzielnie uprawiali warzywa we własnym przydomowym ogródku.
Jest jednak fundamentalna różnica w porównaniu do tradycyjnej uprawy: te warzywa rosną na podłożu wypełnionym włóknami z kokosa oraz są podlewane i naświetlane sztucznie.
Oczywiście – w ten sposób uprawiana jest większość warzyw sprzedawanych w supermarketach. Nie zmienia to jednak faktu, że miejskim farmom bardzo daleko od tradycyjnej uprawy gruntowej, która jako jedyna zapewnia produkty zdrowe, odżywcze i smaczne.
Myślę, że jest to jednak krok w dobrym kierunku.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis
PS: Zdjęcia miejskiej farmy możesz zobaczyć tu: http://lufa.com/fr/corporate.html
PPS: Już od 12 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 5 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statym) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo.
Leave a Reply