Dereń jadalny – wymagania, uprawa, wykorzystanie w ogrodzie

Dereń jadalny to krzew uprawiany w ogrodzie przede wszystkim dla pozyskania owoców.
Czy dereń jadalny może też być ozdobą ogrodu? Jak uprawiać i pielęgnować dereń
jadalny. Wykorzystanie derenia jadalnego w ogrodzie
deren-jadalny

Dereń jadalny to krzew uprawiany w ogrodzie przede wszystkim dla owoców

Dereń jadalny, zwany tez dereniem właściwym (łac. Cornus mas) to krzew (czasem niskie drzewo), dorastający zwykle do 3-5 m wysokości. Uprawia się go głównie dla kwaskowatych owoców, cenionych przez amatorów nalewek. Ale dereń jadalny może być również interesującą dekoracją ogrodu. Roślina szczególnie atrakcyjnie wygląda na początku wiosny, gdy kwitnie oraz jesienią, podczas dojrzewania mięsistych, czerwonych lub bordowych owoców. Dereń jadalny jest łatwy w uprawie i z powodzeniem można polecić go osobom początkującym.

Dereń jadalny – wymagania

Dereń jadalny dobrze rośnie w półcieniu, ale na słonecznych stanowiskach wytwarza dorodniejsze i bardziej wartościowe owoce. Roślina nie ma dużych wymagań względem podłoża (może rosnąć nawet na glebach wapiennych). Wybierając stanowisko dla derenia jadalnego należy jedynie unikać miejsc z długo utrzymującymi się zastoinami wody. Krzew może rosnąć nawet w większych aglomeracjach miejskich, wtedy jednak powinien pełnić dekoracyjną funkcję.

Dereń jadalny – uprawa

Dereń jadalny jest rośliną mrozoodporną i nie wymaga specjalnych osłon na zimę. Młode okazy można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Po posadzeniu warto wykonać silne cięcie, aby dereń nie zagęścił zbytnio korony. W początkowych miesiącach po posadzeniu krzew warto podlewać, w kolejnych latach nie będzie to konieczne. Nawożenie nie jest z reguły wymagane, ale jeśli je wykonujemy, lepiej jest używać nawozów organicznych. Co kilka lat można wykonać cięcie, aby lekko prześwietlić koronę.

Dereń jadalny –  wykorzystanie w ogrodzie

Dereń jadalny jest szczególnie polecany do dekoracji ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się do tworzenia luźnych (nieformowanych) żywopłotów. W ogrodach narażonych na silne wiatry, posadzony gęsto, może pełnić rolę naturalnych osłon. Jest to jednocześnie gatunek wart polecenia do przydomowego sadu. Poza nalewkami, z owoców derenia sporządza się również dżemy, soki i marmolady.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com