Jak uprawiać lubczyk?

Lubczyk jest ziołem które wedle wierzeń ludowych podany wybranemu mężczyźnie zapewnia jego dozgonną miłość. Lubczyk ma smak “maggi” i jest rośliną wieloletnią, mrozoodporną osiągającą do 2 metrów wysokości.

1. Stanowisko i wymagania glebowe

Stanowisko powinno być jasne, ciepłe i słoneczne, jednak może to być również cień. Lubczyk lubi gleby lekkie, wilgotne, wapienne, próchnicze, dobrze przepuszczające wodę z pH od 5,0 do 7,6. Nie będzie dobrze rósł na glebach ciężkich i gliniastych.

 2. Wysiew

Nasiona lubczyku należy wysiać bezpośrednio do gruntu zaraz po zbiorze czyli w połowie sierpnia, lub na wiosnę z nasion kupionych w sklepie. Nasiona umieszczamy na głębokości 6 mm – 1,5 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30-60 cm. Siewki przykrywamy na zimę liśćmi lub torfem. Na wiosnę przerywamy je wyrywając te najsłabsze i najmniejsze.

 3. Pielęgnacja

Glebę w okolicy lubczyku co jakiś czas spulchniamy i regularnie plewimy. Lubczyk należy co jakiś czas nawozić nawozem organicznym oraz mineralnym.

 4. Zbiory

Gdy liście będą już w pełni rozwinięte zrywamy je razem z ogonkami a następnie suszymy w przewiewnym miejscu w cieniu. Korzenie zbieramy w 2 lub 3 roku na jesień jak już liście lubczyku będą żółte lub wczesną wiosną przed wypuszczeniem listków. Korzenie należy oczyścić z ziemi i wypłukać pod bieżącą wodą. Gdy już wyschną należy je pociąć na 10 cm kawałki a następnie nawlec na sznurek i przesuszyć w cieniu w temp 30-35 stopni C. Korzeń powinien mieć po zasuszeniu żółtobrunatną barwę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com