Feng shui domu

Zanim przeznaczysz dany obszar domu na konkretny cel, zastanów się jaki rodzaj aktywności będzie w nim dominował. Według feng shui każdy kierunek geograficzny związany jest z żywiołem jaki reprezentuje ten obszar. Aktywnością która jest nierozerwalnie związana z jakością energetyczną panująca w tym miejscu. W zrozumieniu wzorca energetycznego przestrzeni mieszkania lub domu pomoże nam analiza żywiołów każdego kierunku oraz ich jakości energetycznej.

Jakość energetyczna związana jest z różnymi aspektami życia i czynności wykonywanych codziennie. Oczywiście nie zawsze możliwe jest rozwiązanie idealne i nawet jeśli budujesz dom od podstaw ograniczenia finansowe lub inne trudności zmuszają czasami do mniejszego rozmachu niż wcześniej przypuszczałeś. Jeszcze mniejsze pole do manewru jest gdy kupujesz gotowy dom lub mieszkanie ponieważ w nim znajdują się rozplanowane pomieszczenia według planów architektonicznych a tobie pozostaje wybór mniej lub bardziej stosowny. Oczywiście zanim wybierzesz odpowiednie miejsce na sypialnię lub kuchnię musisz również wziąć pod uwagę osobiste preferencje. Dajmy na to przykład kiedy sypialnia została usytuowana w północnej i zacisznej części domu możesz odczuwać niedostatek energii ponieważ ta cześć domu powinna być raczej przeznaczona dla osoby bardziej dynamicznej. Będąc osobą spokojną i zrównoważoną możesz w ciągu dnia odczuwać znużenie i brak energii ponieważ sypialnia w części północnej posiada niedostateczną ilość energii która jest tobie nieodzowna. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem byłaby sypialnia usytuowana w wschodniej części domu lub południowo-wschodniej. Kierunki te są bardziej odżywcze i pobudzające do aktywności co w istotny sposób wpływać będzie na twoją kondycję fizyczną i psychiczną. Oczywiście w przypadku gdy mamy do czynienia z osobą energiczną, pełną energii cześć północna domu z przeznaczeniem na sypialnię będzie jak najbardziej wskazana. Osoba energiczna śpiąc w tym pomieszczeniu będzie bardziej wyciszona zapewniając tym samym spokojniejszy sen.

Pokój dzienny w części północnej domu tak samo będzie cichy i spokojny dlatego należy się zastanowić nad tym czy aby na pewno potrzebna jest taka właśnie jakość energetyczna. Jest to bardzo ważne ponieważ północna część domu jest zawsze chłodniejsza (ponieważ jest żywiołem wody) od innych pomieszczeń dlatego nawet ilość okien w tym pomieszczeniu jest istotna gdy weźmiemy pod uwagę fakt iż mieszkamy w strefie chłodniejszego klimatu. Więcej okien to pomieszczenie wówczas jest bardziej nasłonecznione i ożywcze a mniejsza ilość okien powoduje to że energia panująca w tym pomieszczeniu będzie słabsza prowadząca do senności. Gdyby w tym miejscy znajdował się salon to zimową porą zaproszeni goście będą szybciej znużeni i niechętni do rozmowy nie mówiąc już o jakiejkolwiek zabawie.

Charakterystyka poszczególnych kierunków i funkcji poszczególnych pomieszczeń.

charakterystyka ognia

Wpływ energii ognia znajdującego się w południowej części domu.

charakterystyka drzewa

Wpływ energii drzewa znajdującego się w wschodniej oraz południowo-wschodniej części domu.

charakterystyka wody

Wpływ energii wody znajdującego się w północnej części domu.

charakterystyka metalu

Wpływ energii metalu znajdującego się w zachodniej oraz północno-zachodniej części domu.

charakterystyka ziemi

Wpływ energii ziemi znajdującego się w południowo-zachodniej części oraz centrum domu.

Jak przydzielać funkcje pokojom

Określ położenie każdego z osobna pokoju posługując się zwykłym kompasem. Oczywiście nie stworzysz profesjonalnego wykresu wpływu poszczególnej energii która jest uzależniona od dnia narodzin domu, obecnego roku oraz względem położenia drzwi wejściowych. To doświadczenie jednak możesz wykonać samemu aby określić jaki aspekty życia chcesz poprawić. Możesz rozmieścić pokoje tak aby wspierały pewien rodzaj aktywności lub określić w jakich strefach życia pragniesz poprawy. Biorąc pod uwagę dom w którym już mieszkasz wiesz jakie aspekty życia stwarzają problemy. Możesz wówczas aktywować odpowiednia cześć domu po to aby uniknąć problemów w przyszłości. Biorąc pod uwagę najczęstszy problem (oprócz kwestii finansowej) a jest nim samotność zwróć uwagę na to w której części domu znajduje się sypialnia. Sypialnia znajdująca się na północy sprzyja stagnacji i oziębłości dlatego być może tam znajduje się problem. Na uwagę zasługuje fakt iż w sypialni północnej jeżeli dodatkowo śpisz głową skierowaną w tym kierunku wzmacniacz „Chi” sypialni dlatego takie ustawienie może pogłębiać jeszcze bardziej wspominany wcześniej problem. Ustawienie łóżka w tym samym kierunku co usytuowanie pokoju (jego kierunek) pogłębia problem dlatego jeżeli nie możesz przenieść sypialni w inne miejsce domu przestaw łóżko w innym kierunku. Lepszym rozwiązaniem na samotność będzie sypialnia usytuowana w części południowo-wschodniej domu. Związana z nim jakość energetyczna sprzyja w pozyskiwaniu przyjaciół, większej aktywności oraz nowym początkom. Wykorzystuje się w ten sposób wpływ kierunków i ich energetyki która sprzyja lub też nie pewnym aspektom życia.

kierunki poszczegulnych pokoi

Oczywiście istnieje wiele możliwości usytuowania pokoi w domu lecz należy pamiętać ze jest to związane z potrzebami, twoimi pragnieniami oraz warunków jakie stwarza dom. Przedstawiona tabelka ukazuje korzystne (ale nie jedyne) możliwości rozmieszczenia poszczególnych pokoi względem kierunków.

Jak widać nie jest to związane z jakimiś czarami lecz rezonansem pomiędzy energią danego miejsca a człowiekiem który znajduje się w danej przestrzeni domu. Zjawisko rezonansu jest bardzo dobrze znane w świecie nauki dlatego dziwię się że są czasami tak negatywne opinie dotyczące feng shui. Przekonałem się jednak z czasem że nieprzychylne opinie powstają wówczas gdy człowiek wypowiadając je nie zna podstaw lub samej idei feng shui a przecież jest to takie proste. Wchodząc do domu człowiek kieruje się zawsze tam gdzie czuje się najlepiej i najbezpieczniej. Mając za sobą ciężki dzień (bardziej jang) wymagający aktywności wybierzesz pomieszczenie (bardziej jin) ponieważ związane jest to z wypoczynkiem i wyciszeniem. Potrzebując więcej energii postąpisz odwrotnie ponieważ instynktownie będziesz czuł swoje potrzeby. Problem powstaje wówczas gdy człowiek nie ma wyboru i musi przebywać tam gdzie nie powinien w danej chwili. Wówczas powstają blokady energetyczne w naszym organizmie które mogą doprowadzić do choroby lub zaprzestania dotychczasowych działań. Może to być związane z pracą zawodową lub pożyciem małżeńskim ponieważ człowiek z czasem rezonuje z miejscem w którym się znajduje. Jeśli jest ono nieodpowiednie dla osoby lub pracy jaką wykonuje będzie taka sytuacja oddziaływała na pewien aspekt życiowy i to nie tylko jego ale całej rodziny. Oczywiście zamiana pokoi w domu nie nastręcza większych problemów jednak biorąc pod uwagę mieszkanie można zlokalizować odpowiednie miejsce w korzystnej części pokoju i kierunku. Przykładowo gdy mamy do czynienia z dzieckiem nadpobudliwym miejsce do zabawy nie powinno się znajdować w części południowej pokoju który pobudza do działania i większej aktywności lecz na północy gdzie będzie spokojniejszy. Unikniemy wówczas kłótni i nerwowych sytuacji. Dla dziecka spokojnego który zasypia nad książkami wybierz pokój w domu znajdujący się na wschodzie lub południowy-wschodzie dzięki czemu wzrośnie jego aktywność i chęci do nauki. Biorąc pod uwagę mieszkanie, biurko dziecka może być usytuowane właśnie w tej części pokoju. Możesz również wzmocnić korzystne oddziaływanie tego miejsca przestrzeni ustawiając biurko w kierunku podanym powyżej aby dziecko podczas nauki było skierowane właśnie w tą stronę.

Każdy dom, mieszkanie lub biuro posiada swój odmienny od innych przestrzeni mieszkalnych charakter. Jest to uzależnione od rozkładu pomieszczeń (jego układu) co daje nam układ harmonijny lub też nie. Dynamiczny, który jest potrzebny w biurze lub wyciszony w sypialni. Dla każdej grupy osób w zależności od daty urodzenia aranżacja wnętrz powinna być inna ponieważ każdy odbiera przestrzeń inaczej we właściwy dla siebie sposób. Posiadamy inny charakter i własną energetykę organizmu, która może być zgodna z charakterem domu i jego wnętrzem. To organizm człowieka rezonuje z przestrzenią mieszkalną dlatego układ wnętrza powinien być zgodny z naszym wewnętrznym „JA”

Autor: Mirosław Mazur

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com