Najlepsze rośliny do biura, które oczyszczają powietrze

Przedstawiam 10 roślin, które szczególnie nadają się do biur. Rośliny te są mało wymagające i każdy poradzi sobie z ich uprawą. Ponadto oczyszczają powietrze z szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd i benzen znajdujące się w dymie tytoniowym, czy aceton uwalniający się z monitorów.

Po co trzymać rośliny w biurze? Czy to tylko zbędna ozdoba? Rośliny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Oczyszczają powietrze, zwiększają jego wilgotność, tworzą lepszą atmosferę i idealne warunki do twórczej i wydajnej pracy. W obecności roślin zwiększa się produktywność o 10 do 15 proc., o 12 proc. zmniejsza się liczba popełnianych błędów.

page.jpg

Po co trzymać rośliny w miejscu pracy?

Wydawałoby się, że rośliny w biurach są jedynie po to, aby pełnić funkcję dekoracyjną. To również, ale ważniejszy jest ich wpływ na człowieka. W otoczeniu roślin po prostu lepiej się pracuje. Atmosfera pracy jest przyjemniejsza, a warunki do efektywnej, twórczej, kreatywnej i wydajnej pracy są idealne. Rośliny powinny stać się niezbędną częścią każdego pomieszczenia biurowego, jak biurko, lampka, czy komputer.

w obecności roślin zwiększa się produktywność o 10 do 15 proc., o 12 proc. zmniejsza się liczba popełnianych błędów

Zamioculcas.JPG

​Zamioculcas

Dlaczego rośliny mają na nas pozytywny wpływ?

Każdy kto pracuje w klimatyzowanym pomieszczeniu widzi, że jego skóra po pewnym czasie staje się sucha. Swędzą nas ręce, nogi, szyja. Wysuszają się również śluzówki, boli głowa, łatwiej się przeziębić. Rośliny zwiększają wilgotność powietrza co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Niektóre rośliny pochłaniają szkodliwe substacje z otoczenia. Drukarki, kopiarki, monitory wydzielają aceton i trójchloroetylen, które są groźne dla naszego zdrowia. Można wybrać do biura takie rośliny, które skutecznie będą je nautralizowały. Natomiast w palarniach warto ustawić rośliny, które pochłaniają benzen i formaldehyd z dymu tytoniowego.

Badania naukowe

Naukowcy mają dowody na to, że rośliny mają pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Badania przeprowadzone na japońskich studentach dowiodły, że osoby przebywające w otoczeniu roślin czuły się lepiej i efektywniej pracowały.

Kolejny przypadek dotyczy osób po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych. Pacjenci, którzy przebywali w sali wypełnionej roślinami mieli lepsze wyniki badań, mogli przyjmować mniej leków, a tym samym czas hospitalizacji znacznie się skracał.

skrzydłokwiat.JPG

Skrzydłokwiat

Jakie rośliny wybrać?

Przede wszystkim takie, które są mało wymagające. Powinny dobrze znieść trudne warunki biurowe, czyli suche powietrze, brak podlewania lub przelanie. Wybieramy takie gatunki, które nie chorują i nie atakują ich szkodniki. Zwróćmy uwagę na to, aby miały ozdobne liście, ponieważ muszą być ozdobne przez cały rok, a nie tylko w okresie kwitnienia. Blisko stanowisk pracy ustawmy takie okazy, które usuwają z otoczenia szkodliwe związki.

Hitem ostatnich lat jest zamioculcas nazywany żelazną rośliną. Dlaczego żelazną? Dlatego, że na prawdę bardzo trudno go zabić. Posiada strzeliste łodygi, na których znajdują nie wielkie mięsiste liście. Ma niewielkie wymagania i każdy sobie poradzi z jej uprawą. Oczyszcza powietrze i działa uspokajająca.

Warto również zwrócić uwagę na skrzydłokwiat. Jest to piękna roślina o soczystej zieleni liści i dużych białych kwiatach. Wygląda bardzo elegancko, dlatego idealnie nadaje się w miejscach reprezentacyjnych. Nie trzeba jej często podlewać, nie wymaga też dużo światła. Pięknie pachnie. Pochłania z powietrza benzen i formaldehyd znajdujące się w dymie tytoniowym oraz wydzielany przez monitory aceton i trójchloroetylen.

Pomoc secjalistów

W ostatnich latach firmy ogrodnicze wyspecjalizowały się w obsłudze biur. Można zamówić doradztwo, aranżację roślinną, pielęgnację. Można wykupić abonament w ramach którego rośliny będą nawożone, przycinane, podlewane, rozsadzane, opryskiwane. O nic nie musimy się martwić, firma ogrodnicza zrobi wszystko za nas, nawet wybierze najbardziej pasującą do wystroju doniczkę.

1.  Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Piękna roślina o soczystej zieleni liści i dużych białych kwiatach. Wygląda bardzo elegancko, dlatego idealnie nadaje się w miejscach reprezentacyjnych. Nie trzeba jej często podlewać, nie wymaga też dużo światła. Pięknie pachnie. Pochłania z powietrza benzen i formaldehyd znajdujące się w dymie tytoniowym oraz wydzielany przez monitory aceton i trójchloroetylen. (przeczytaj więcej)

 

2. Zielistka (Chlorophytum)

Roślina, która zwraca uwagę kolorem swoich liści. Mają one ciemnozielone brzegi i jasny środek. Wytwarza pędy rozłogowe, które po ucięciu możemy sadzić do innych doniczek. Jest to jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Pochłania z powietrza  formaldehyd i benzen znajdujący się w dymie tytoniowym.

 

3. Figowiec Benjamiński / Fikus (Ficus Benjamina)

Potocznie nazywana fikusem bardzo ozdobna roślina o drobnych liściach. Niektóre odmiany mają białe obrzeżenia, które wyglądają bardzo ciekawie. Pochłania formaldehyd, benzen i trójchloroetylen.

4. Zamiokulcas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas (nie mylić z zamią) to roślina o bardzo oryginalnym pokroju. Ma strzeliste łodygi, na których znajdują nie wielki mięsiste liście. Jest to jedna z tych roślin, które trudno zabić. Ma niewielkie wymagania i każdy sobie poradzi z jej uprawą. Oczyszcza powietrze i działa uspokajająca. (przeczytaj więcej)

5. Wężownica  (Sansevieria)

Roślina o bardzo oryginalnych liściach. Niektóre wyglądają jak cienkie zielone rurki, inne mają szerokie liście w kolorach zielonym, żółtym, z obrzeżeniami. Ma minimalne wymagania. Pochłania szkodliwe substancje z powietrza.

 

6. Aglaonema

Roślina o dużych liściach z widocznym biały unerwieniem. Jest bardzo dekoracyjna, dlatego nadaje się w miejsca reprezentacyjne. Dorasta do 1m wysokości.

7. Palma koralowa (Chamaedorea seifritzii)

Oczyszcza powietrze z amoniaku i formaldehydu, który znajduje się w monitorach, drukarkach i fotokopiarkach. Osiąga duże rozmiary, dlatego najlepiej nadaje się do dużych pomieszczeń biurowych.

 

8. Paprotka (Nefrolepis)

Dawniej bardzo popularna roślina, która w ostatnich latach został trochę zapomniana. Warto ją postawić koło monitora, gdyż pochłania szkodliwe promieniowanie. Dobrze znosi cień.

9.  Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum)

Roślina zwisająca lub pnąca. Ma dekoracyjne liście z widocznym biały unerwieniem. Pochłania amoniak wydzielany przez drukarki i kopiarki.

 

10. Filodendron

Zwisająca roślina nadająca się do biur ze względu na to, że doskonale oczyszcza powietrze. Pochłania formaldehyd, amoniak i benzen. Niektóre odmiany mają postrzępione liście.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com