Drewniana skrzynia na kwiaty

Drewniana skrzynia na kwiaty to ładny element wystroju ogrodu, tarasu lub balkonu. W takiej skrzyni można szybko szybko wyczarować kolorowy gąszcz kwiatów, który umili nam spędzanie czasu na tarasie lub balkonie. Możemy posadzić w niej nie tylko rośliny atrakcyjne z kwiatów, ale też o ozdobnych liściach, rośliny pachnące, szczególnie te odurzające swym zapachem w późnych godzinach wieczornych, a także warzywa lub zioła.

Jeżeli mamy starą skrzynię, wszelkie głębsze zabrudzenia i uszkodzenia drewna trzeba najpierw oszlifować papierem ściernym. Potem całą skrzynię myjemy detergentem, a gdy wyschnie, pokrywamy impregnatem do drewna.
Wnętrze skrzyni na kwiaty wykładamy czarną folia, żeby skrzynia nie gniła od środka. Folię przytwierdzamy do ścian skrzyni zszywkami lub gwoździami z szerokimi i płaskimi główkami.
Na dno skrzyni wsypujemy gruboziarnisty żwir, keramzyt lub inne kruszywo, służące nam jako drenaż.
Następnie skrzynię częściowo wypełniamy ziemią i umieszczamy rośliny.
Kompozycja w skrzyni z użyciem takich kwiatów jak: heliotrop peruwiański, stokrotka afrykańska, begonia bulwiasta, pelargonia bluszczolistna, kocanki włochate.

Stworzenie drewnianej skrzyni na kwiaty nie jest trudne. Wystarczy chęć, zaangażowanie kilku godzin pracy oraz odpowiednie narzędzia i parę elementów potrzebnych do zbudowania takiej skrzyni.
Na sam początek musimy zająć się skrzynią. Jeżeli nasza skrzynia na kwiaty jest w dobrym stanie, nie jest brudna, nie posiada drzazg, ani zacieków, zaoszczędzimy sporo czasu. Wówczas wystarczy tylko umyć drewno detergentem i wysuszyć. Jeżeli natomiast jest bardzo zniszczona, na początku musimy naszą skrzynię oczyścić mechanicznie z różnego typu osadów, grzybów, drzazg, zacieków, smaru. Możemy użyć do tego drobnego papieru ściernego. Zbyt gruby może uszkodzić nam drewno. Szlifowanie poprawia przyczepność nakładanej później farby lub impregnatu.

Gdy nasza skrzynia jest wyszlifowana i oczyszczona, możemy przystąpić do pomalowania naszej jej impregnatem do drewna. Do wyboru są impregnaty do drewna bezbarwne lub o konkretnym kolorze. Ochronią nasze drewno przez czynnikami atmosferycznymi i zapewnią estetyczny wygląd. Drewno będzie odżywione i zakonserwowane na dłuższy czas. Raz na kilka lat zabieg trzeba będzie powtórzyć.
Jeśli decydujemy się na donicę, w której będą rosły rośliny wieloletnie, zimujące w skrzyni, brzegi ścian dodatkowo wykładamy warstwą styropianu. To uchroni rośliny przed mrozem i dużymi wahaniami temperatury. Ważne jest też, aby nasza skrzynia nie stała bezpośrednio na ziemi.
Wnętrze skrzyni na kwiaty wykładamy czarną folią, żeby skrzynia nie gniła od środka. W dnie donicy możemy wyciąć otworzy odpływowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie spływać. Obrzeże otworów dobrze jest dokładnie zabezpieczyć klejem wodoodpornym, aby woda nie dostawała się pod drewno oraz siateczką, by ziemia nie osypywała się z donicy. Folię przytwierdzamy do ścian skrzyni zszywkami lub gwoździami z szerokimi i płaskimi główkami. Folię wykładamy równo z górną krawędzią skrzyni.
Gdy mamy tak przygotowaną skrzynię, na dno wysypujemy gruboziarnisty żwir, keramzyt lub inne kruszywo, służące nam jako drenaż. Woda z takiej skrzyni musi dobrze odpływać, by woda nie stała i nie powodowała zbicia ziemi. Po wyłożeniu warstwy drenażowej nadchodzi czas na wsypanie podłoża do uprawy roślin. Może to być substrat torfowy wymieszany z piaskiem i żwirem. Może to być zwykła ziemia uniwersalna lub ziemia kwaśna. Wszystko będzie zależało od wymagań roślin jakie posadzimy w naszym pojemniku.
Podłoże dobrze jest wzbogacić nawozem organicznym takim jak obornik, lub nawozami nieorganicznymi w postaci granulek. Bardzo dobrze sprawdzają się nawozy o przedłużonym działaniu, które wystarczy zastosować na wiosnę i wystarczą na cały sezon. Oczywiście jeżeli mamy chęci możemy również używać nawozy płynne. Działają szybko po zastosowaniu, ale musimy odpowiednio je dozować i dobierać. Jeżeli mamy mało czasu na podlewanie, nasze podłoże możemy wymieszać z hydrożelem – absorbentem wody, który magazynuje wodę i dostarcza ją roślinie gdy ziemia zaczyna przesychać.
Ostatnim etapem jest posadzenie kwiatów lub innych roślin. Wybór ich jest ogromny. Możemy wybierać wśród bylin, roślin jednorocznych, traw ozdobnych i wielu innych roślin balkonowych, warzywnych i zielarskich.

Petrus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Contact Form Powered By : XYZScripts.com