Category Archives: Pozyskiwanie energii

Jak korzystać ze słońca cz.1

Dom energooszczędny powstaje w dwóch prostych krokach. Krok pierwszy to ograniczenie zapotrzebowanie na energię użytkową. Krok drugi to odpowiedni dobór źródeł energii (w jak największym stopniu źródeł energii odnawialnej) i instalacji wewnętrznych. Bardzo ważnym elementem kształtowania budynku energooszczędnego jest energia słoneczna. Architektura słoneczna wykorzystuje to darmowe ciepło zarówno w kroku pierwszym, poprzez właściwie ukształtowane przeszkleń w budynku, jak i w kroku drugim, poprzez stosowanie kolektorów słonecznych (i/lub ogniw fotowoltaicznych) jako elementów systemu wytwarzania energii dla budynku.

Sławomir Rataj: Budownictwo energooszczędne wcale nie musi być drogie

Jak budować, to tylko energooszczędnie – przekonują eksperci. Zresztą za kilka lat − od 2021 roku – nie będziemy mieli wyboru i będziemy musieli budować  w standardzie energooszczędnym. O tym, na co zwrócić uwagę, projektując I  budując dom nergooszczędny opowiada Sławomir Rataj z Centrum Technologii  Energetycznych w Świdnicy.

Olbrzymie ilosci wody pod powierzchnia naszej planety

Analiza jednego z diamentów potwierdziła teorię o olbrzymich ilościach wody znajdującej się we wnętrzu naszej planety. Wspomniany diament zawiera ringwoodyt, minerał powstający na głębokości około 500 kilometrów pod powierzchnią planety. To pierwszy przypadek znalezienia na powierzchni Ziemi ringwoodytu niepochodzącego z kosmosu.

Schematyczny rysunek przedstawiający przekrój poprzeczny ziemi z uwzględnieniem ilości wody, ringwoodytu i kimberlytu.

 Analiza minerału ujawniła, że zawiera on znaczącą ilość wody (H2O stanowi 1,5% wagi). Ringwoodyt jest formą perydotu. Nazwa minerału to hołd dla Australijczyka Teda Ringwooda (1930-1993), który badał polimorficzne przejścia fazowe minerałów płaszcza ziemskiego. Ringwoodyt zidentyfikowano po raz pierwszy w 1969 r. w meteorytach Tenham, dotąd jednak przez niemożność prowadzenia badań na tak dużych głębokościach nie znaleziono żadnych ziemskich próbek.

Naukowcy chcą wykorzystać promieniowanie podczerwone jako źródło energii odnawialnej

Promieniowanie podczerwone, które jest emitowane przez każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego, może zostać wykorzystane jako źródło energii odnawialnej. Tak twierdzą fizycy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), którzy opracowali nawet koncepcję urządzeń, wytwarzających energię z podczerwieni.

Somowystarczalność – genialny wykład prowadzony przez Pawła Sroczyńskiego i jego gości

Contact Form Powered By : XYZScripts.com